Logo Sonart Załóż konto

Aktualności

Niefortunna konserwacja

05 wrze 2012 | 20:22 | Jezyna | 0 komentarzy

Czy to jest konserwacja?  „Ecce Homo", XIX-wiecznego hiszpańskiego malarza Elíasa Garcíi Martíneza padło ofiarą parafianki, która mimo dobrych chęci i uwielbienia dla tego wizerunku Chrystusa zniszczyła ponad stuletni fresk.

Początkowo władze przypuszczały, że jest to wynik wandalizmu, ale w zeszłym tygodniu do przemalowania obrazu przyznała się starsza parafianka. Ponad osiemdziesięcioletnia Cecilia Giménez wzięła odpowiedzialność za zdeformowanie figury Chrystusa – kobieta podjęła próbę odtworzenia fresku, który – jak stwierdziła – był jej ulubionym wizerunkiem Jezusa i nie mogła patrzeć jak niszczeje z powodu wilgoci na ścianach w kościele. Jednak marzenia starszej pani o własnoręcznej naprawie fresku skończyły się katastrofą.

sztuka-malarstwo-ecce-homo-przed-i-po-konserwacji-borja
Ecce Homo przed i po konserwacji

Władze Borja twierdzą, że nikomu nie zlecały konserwacji tego dzieła a Giménez podjęła się działań samowolnie. Kobieta broni się jednak, twierdząc, że nigdy nie ukrywała iż pracuje nad tym dziełem i – co więcej – zyskała aprobatę lokalnych księży. Nad „konserwacją” fresku pracowała w oparciu o jego zdjęcie sprzed dekady, kiedy jeszcze nie widać było na nim oznak niszczenia. Ostatecznie poddała się jednak, pozostawiając wizerunek Jezusa z – jak to niektórzy określają – aparycją małpy. Cała sprawa wypłynęła na światło dzienne, gdy potomkowie Martíneza zaproponowali donację na odnowienie fresku.
Władze wioski, w której znajduje się fresk, zastanawiają się nad podjęciem prawnych kroków względem niespełnionej pani „konserwator”. Ich priorytetem jest teraz jednak przywrócenie freskowi Martíneza oryginalnego wyglądu, pod bacznym okiem historyków sztuki.

Autor postu: Jeżyna

Komentarze

Chcesz dodać komentarz? Zaloguj się lub zarejestruj jeśli nie posiadasz jeszcze własnego konta.

Słownik

Nowe miejsca

Centrum Szkła i Ceramiki

Centrum Szkła i Ceramiki

Kraków
Centrum Szkła i Ceramiki, zlokalizowane w Krakowie przy ulicy Lipowej 3, to inicjatywa krakowskiego

GALERIA VERSUS

GALERIA VERSUS

Wrocław
Galeria Sztuki Versus we Wrocławiu powstała w 2013 roku. Założyły ją wrocławskie artystki Pati

Korzystanie z witryny sonart.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.